DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

MODERNÍ GYMNASTIKA PRACHATICE

HISTORIE A PŮVOD MODERNÍ GYMNASTIKY

 

Moderní gymnastika je jeden z olympijských sportů, ve kterém závodí pouze ženy.

Jedná se o neobyčejnou kombinaci krásy, pohybu, flexibility a hudby v soutěži jednotlivkyň nebo při společných skladbách.

Moderní gymnastika se před půlstoletím oddělila jako nová větev gymnastického kmene. Učila se od baletu i tance a přitom vznikal jedinečný sport. Do roku 1969 v Československu pod názvem "umělecká gymnastika", nyní jako "moderní gymnastika".

Moderní gymnastika je postavena na myšlenkách I. G. Noverra (1722 - 1810), Francois Desarta (1811 - 1871) a R. Boda, kteří věřili ve vyjádření pocitů a myšlenek skrze pohyby lidského těla. Peter Henry Ling v 19. století tuto myšlenku propracoval a tak vznikl Švédský systém volných cvičení. O další rozšíření se zasloužila Catherine E. Beecherová, která v roce 1837 založila Západní Ženský Institut v Ohiu. V jejím gymnastickém programu zvaném půvab bez tance, předváděli mladé ženy pohyby na hudbu.

V roce 1880 Švýcar Emil Dalcroze rozvinul eurytmiku brzy poté George Demeny z Francie vytvořil cvičení k hudbě, která byla navržena ke zvýšení ladnosti pohybů, větší ohebnosti těla a dobrému postoji. Všechny tyto styly byly okolo roku 1900 zkombinovány do Švédské školy moderní gymnastiky a později do ní byly přidány i taneční prvky z Finska. V této době Estonka Ernest Idla definovala míru obtížnosti pro každý pohyb. V roce 1929 založil Henrich Medau v Berlíně školu pro trénink gymnastů v moderní gymnastice a rozšíření použití cvičebních pomůcek.

Jedinečné skladby se zajímavou choreografií se cvičí s náčiním, mezi které patří: švihadlo, obruč, míč, kužele a stuha - jedlotlivkyně soutěží ve čtyřboji. Ve společných skladbách, které tvoří 5ti členné družstvo, je pak k vidění kombinace náčiní.

Český svaz moderní gymnastiky (ČSMG), který vznikl po rozpadu Československa, působí v Čechách, na Moravě i ve Slezku. A nejvyšší českou soutěží je Mistrovství České republiky, které se pro většinu kategorií koná jednou za rok. Některé kategorie nemají vypsané mistrovské závody a končí na úrovni Oblastních přeborů.

V roce 1953 začaly vznikat první kluby a první souděž se odehrála na pódiu pražského Karlínského divadla.

FIG (Mezinárodní gymnastická federace byla založena v roce 1881) uznala tuto disciplínu v roce 1961.

První Světové šampionáty pro individuální gymnasty se konaly v roce 1963 v Budapešti, první skupinové mistrovství světa se konalo v Kodani roku 1967.

V roce 1965 se Hana Sitnianská (Mičechová) stala absolutní mistryní světa.

Hodnocení je pouze na subjektivním názoru porotce. V současné době se sčítají tři známky a to za provedení, technickou obtížnost a umělecký dojem. Před rokem 2001 byla stupnice do deseti bodů (zůstává u základního programu moderní gymnastiky). V roce 2003 se systém změnil na třicetibodový. Přes neustálou kritiku byl v roce 2005 opět systém změněn a to na dvacetibodový. Poslední změna byla v roce 2009, kdy se systém vrátil zpět k třicetibodům.

Vrchol soutěží jsou Olympijské hry (poprvé v Los Angeles v roce 1984) a Mistrovství světa. Dále Mistrovství Evropy, Světový pohár a Gran Prix (jedno kolo se koná od roku 2006 v Brně.

ESTETICKÁ SKUPINOVÁ GYMNASTIKA

Estetická skupinová gymnastika je nové gymnastické odvědví. Vznikla původně ve Finsku, jako gymnastika s významným zdravotním aspektem a nejdříve se šířila předevíšm ve státech severní Evropy (Estonsko, Švédsko, Dánsko...).

První mezinárodní závody se konaly v seniorské kategorii v roce 1996. Ve stejné věkové kategorii se v roce 2000 ve Finsku uskutečnilo první mistrovství světa.

V dnešní době se konají mezinárodní závody všech věkových kategorií : 10 - 12 let, 12 - 14 let, juniorky a seniorky. ČS ESG zřídil novou kategorii 8 let a mladší, která se společně s kategorií 8 - 10 let řídí národními pravidly vydanými ČS ESG. Ostatní věkové kategorie soutěží dle mezinárodních pravidel vydaných IFAGG (mezinárodní federací ESG).

Soutěží se ve společné skladbě bez náčiní, kterou cvičí 6 - 14 gymnastek (podle věkových kategorií). Hudební doprovod je libovolný, což umožňuje v každé skladbě vyjádřit myšlenku a příběh. Soutěžní skladba je esteticky a tanečně laděná kompozice plná originálních prvků a choreografií.